Wszelkie uwagi do poniższych klasyfikacji prosimy zgłaszać na cykl@roadmaraton.pl

Klasyfikacja nizinna - końcowa

Klasyfikacja górska - końcowa

Klasyfikacja drużynowa - końcowa

Klasyfikacja wszechczasów indywidualna

Klasyfikacja wszechczasów drużynowa

Po zmaganiach na trasie i dekoracji uczestników Rajcza Tour, a także kilku godzinach przeznaczonych na regenerację w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Rajczy nastąpiło podsumowanie sezonu. Tam rozdano medale i nagrody za całoroczne zmagania zarówno w klasyfikacji nizinnej, jak i górskiej.

Klasyfikacja nizinna

Wśród pań w kategorii K1 zdecydowanie najlepsza była Krystyna Sabaj, uzyskując ponad 500 punktów więcej od kolejnych rywalek – Renaty Skrobas oraz Irminy Knieć. Zdecydowanie bardziej wyrównana była walka o zwycięstwo wśród pań w kategorii K2 – tam najlepsza była niezatapialna Anna Wrona. 2. miejsce przypadło Izabeli Włosek, a 3. Annie Madej.

W kategorii A zwyciężył Michał Bestwina przed Dominikiem Kapustą i Adamem Ostojskim. W kategorii B najlepszy był Łukasz Śleziak, a nawiązać z nim walkę chcieli Damian Rybarczyk i Paweł Pyzikowski. Kategoria C należała w tym roku do Wojciecha Maciąga, który o ponad 100 punktów wyprzedził Tomasza Maciasia i Leszka Traczyka. Zdecydowanie najwięcej punktów w kategorii D zdobył Piotr Wrona. W pierwszej trójce towarzyszyli mu jeszcze Zdzisław Prochoń i Marek Marzec. Jednak najciekawszą walkę – aż do ostatniego wyścigu, stoczyli ze sobą najstarsi panowie. Na przestrzeni całego sezonu najwięcej punktów zgromadził Andrzej Szczepanik, jednak Tadeusz Maciejczyk był gorszy jedynie o 4 oczka! Podium uzupełnił w tej kategorii Kazimierz Rojek. Najlepszym zawodnikiem do 18 roku życia był Dominik Treller, pokonując Dawida Budę oraz trzech kolejnych zawodników sklasyfikowanych na 3. pozycji: Dominika Grzegorzycę, Kamila Gromnickiego i Krystiana Rynkara.

Klasyfikacja górska

Najlepiej radzącą sobie w górach panią w kategorii K1 była Izabela Sikora. Na przestrzeni całego sezonu była lepsza od Krystyny Sabaj i Aleksandry Drej. W K2 trzy wygrane imprezy i cztery drugie miejsca pozwoliły zwyciężyć w klasyfikacji generalnej Katarzynie Orłowskiej, choć niewiele mniej punktów zdobyły Anna Madej i Agnieszka Rygała.

Niezwykle zacięta była rywalizacja w kategorii A. Wprawdzie Tomasz Matoga zwyciężył dość wyraźnie (blisko 40 punktów przewagi nad Michałem Leśniewskim), to 5. w klasyfikacji sezonowej Janowi Grzempie brakło do niego raptem 62 punktów. 3. w tej kategorii był Krzysztof Sikora (z kolei Piotrowi Kukli brakło do niego tylko 1 oczka!). Do ostatniego wyścigu ważyły się też losy zwycięstwa w kategorii B. Tutaj Mikołaj Szewczyk obronił niedużą przewagę nad Krzysztofem Szudrem. 3. miejsce zajął Kornel Olszewski. Aż 4 wygrane imprezy pozwoliły Mirosławowi Sólnicy bezdyskusyjnie panować w kategorii C. Na kolejnych miejscach uplasowali się Janusz Banasiak i Marek Szymański. Również spory komfort przed ostatnią imprezą miał Piotr Wrona – zwycięzca kategorii D. Pokonał on Marka Marca i Zdzisława Prochonia (jedynie 6 punktów mniej od niego zdobył Eugeniusz Małyjurek). Do samego końca o zwycięstwo w kategorii E walczyli Wacław Byczkowski i Jan Ceglarek. Ostatecznie o 17 punktów więcej zgromadził ten pierwszy. 3. miejsce w kategorii zajął Zbigniew Grzesica. Jeszcze ciekawiej było w najmłodszej kategorii, gdzie o zwycięstwo walczyli Martin Polacik i Michał Zasłonka. Na Glinkę szybciej wjechał ten drugi, dzięki czemu w całym sezonie zgromadził o 4 punkty więcej. 3 miejsce zajął Szymon Haładus.

Najlepiej punktującymi zawodnikami cyklu, a tym samym triumfatorami w walce o Puchar Sylwestra Szmyda, byli Krystyna Sabaj oraz Piotr Wrona. Warto podkreślić, że zawodnik ten, jako jedyny, zwyciężył w obu klasyfikacjach Road Maratonu: nizinnej i górskiej!

Sylwester Szmyd -przyjaciel cyklu Dobre Sklepy Rowerowe Road Maraton

Sylwester Szmyd nagrodzi zawodnika i zawodniczkę, którzy sezonie 2015 zdobędą największą ilość punktów w cyklu. Specjalne puchary z autografem znakomitego kolarza zostaną wręczone na zakończenie sezonu. Warto zatem jeździć i zbierać punkty na każdej imprezie!